تماس با ما

به وبسایت امور عشایری استان مرکزی خوش آمدید

دانش آموزان عشایری سال آینده از سهمیه کنکور برخوردار می شوند

مدیرکل آموزش و پرورش عشایری خبر داد:

دانش آموزان عشایری سال آینده از سهمیه کنکور برخوردار می شوند

مدیرکل آموزش و پرورش مناطق کمتر توسعه یافته و عشایری گفت:دانش آموزان عشایری در کنکور سال آینده از سهمیه ویژه مناطق محروم بهره مند می شوند.

 

به گزارش روابط عمومی اداره امور عشایر استان مرکزی به نقل از پایگاه اطلاع زسانی سازمان امور عشایر ایران ، علی نقی یزدان پناه در گردهمایی مدیران مدارس عشایری استان گلستان در داشلی برون گنبدکاووس گفت:این سهمیه با موافقت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مساعدت دفتر مناطق محروم ریاست جمهوری به دانش آموزان عشایری کشور اختصاص یافته و جزئیات آن در آینده اعلام می شود.

 

وی همچنین از اختصاص اعتبار دو میلیارد و 700 میلیون تومانی از بودجه تملک دارایی برای تجهیز مدارس عشایری کشور خبر داد و گفت:با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید اعتبارات اختصاصی به دانش آموزان عشایری کشوری 247 درصد نسبت به دولت قبل افزایش یافت.

 

یزدان پناه افزود:برای سال تحصیلی آینده با همکاری سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور، 800 مدرسه کپری، خشت و گلی و چادری در مناطق عشایری نوسازی می شود.

 

مدیرکل آموزش و پرورش مناطق کمتر توسعه یافته و عشایری گفت:167هزار و 500 دانش آموز در مقاطع ابتدایی و متوسطه اول و دوم در شش هزار و 115 مدرسه عشایری کشور مشغول تحصیل هستند..

 

وی تعداد کلاس های مدارس عشایری کشور را یازده هزار و 615 کلاس درس اعلام کرد و گفت:14 هزار و 864 نفر اعم از مدیران، معلمان و کارکنان مدارس عشایری در خدمت تعلیم و تربیت فرزندان عشایر هستند.

 

یزدان پناه با اشاره به اینکه پارسال 800 دستگاه رایانه بین مدارس عشایر کشور توزیع شد، اضافه کرد:تمام مدارس عشایری مقطع ابتدایی در برنامه ای پنج ساله به رایانه تجهیز می شوند.

 

مدیرکل آموزش و پرورش مناطق کمتر توسعه یافته و عشایری گفت:با وجود این که نگاه دولت به حوزه آموزش و پرورش عشایری پر رنگ شده ولی نیاز است که به تقویت حوزه پیش دبستانی به خاطر دو زبانه بودن عشایر بیشتر توجه شود زیرا عشایر از تمکن مالی برای پرداخت هزینه مدارس پیش دبستانی برخوردار نیستند.

 

وی بیان داشت:مجلس شورای اسلام برای نخستین بار برای دانش آموزان عشایر کشور، یک هزار و 240 میلیارد ریال اعتبار مصوب کرده است که این اعتبار با اولویت هزینه کرد در زمینه نوسازی و تجهیز مدارس عشایری کشور است.

 

یزدان پناه یادآور شد:سیستان و بلوچستان، هرمزگان و آذربایجان غربی جزو استان های محروم از فضا و تجهیزات آموزشی، نیروی انسانی و پوشش تحصیلی عشایر در میان استان های کشور هستند.