تماس با ما

به وبسایت امور عشایری استان مرکزی خوش آمدید

900 میلیارد ریال اعتبار به عشایر کشور اختصاص یافت

  • رئیس سازمان امور عشایر کشور گفت:900 میلیارد ریال اعتبار امسال در قالب 2 مصوبه برای کمک به توانمند سازی جمعیت عشایری کشور اختصاص یافت.

به گزارش روابط عمومی اداره امور عشایر استان مرکزی به نقل از خبرگزاری ایرنا،«کرمعلی قندالی»روز دوشنبه در نشست شورای عشایری استان مرکزی افزود:با توجه به روند خشکسالی اخیر این اعتبار به منظور کمک به جامعه عشایری ایران برای آبرسانی به مناطق عشایری و یارانه علوفه اختصاص یافته است.
وی ادامه داد:90 دستگاه تانکر و 120 دستگاه خودروهای کمک دار برای تجهیز ناوگان امور عشایری و آبرسانی به مناطق عشایری کشور به این سازمان اختصاص یافته است که تا پایان سال جاری بین استان های کشور توزیع می شود.
رئیس سازمان امور عشایر کشور گفت:یک میلیون و 200 هزار نفر در قالب 213 هزار خانوار عشایری در 15 هزار نقطه از مناطق ییلاقی و قشلاقی کشور زندگی می کنند.
قندالی افزود:جامعه عشایری حدود یک و هشت دهم درصد از جمعیت کشور را به خود اختصاص داده و 25 درصد دام سبک، 25 درصد تولید گوشت قرمز، 35 درصد صنایع دستی و 38 میلیون هکتار از مراتع در اختیار این قشر است.
وی ادامه داد:جمعیت عشایری کشور در 200 تشکل، اتحادیه و تعاونی ساماندهی شده و اکنون 350 صندوق زنان عشایری برای ارائه خدمات به این قشر به ویژه توسعه فعالیت های اشتغال دایر است.
رئیس سازمان امور عشایر کشور یاد آور شد:هشت هزار میلیارد ریال در چهار سال اخیر برای توانمند کردن جمعیت عشایری کشور از محل صندوق توسعه ملی و منابع مالی مدیریت بحران اختصاص یافته است.
قندالی گفت:700 هزار تن نهاده های دامی با قیمت مصوب و بازپرداخت 6 ماه در سه سال اخیر برای جلوگیری از کاهش تولیدات جمعیت عشایری کشور توزیع شده است.
وی ادامه داد:چهار هزار میلیارد ریال منابع اشتغالزایی پایدار روستایی از محل صندوق توسعه ملیبه جمعیت عشایری کشور اختصاص یافته و بین استان های کشور توزیع شده است.
رئیس سازمان امور عشایر کشور خاطر نشان کرد:331 هزار راس دام در اختیار 771 خانوار عشایری در استان مرکزی قرار دارد که سهم هر خانوار از آن حدود 500 راس دام است و در این شاخص استان مرکزی سهم بهره مندی حدود پنح برابر متوسط کشوری دارد.
قندالی گفت:40 میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی در حوزه سرمایه درگردش و تولید گوشت قرمز و 15 میلیارد ریال تسهیلات از محل ماده 10 و 12 قانون امسال به جمعیت عشایری استان مرکزی اختصاص یافته است.
وی ادامه داد:سه میلیارد و 800 میلیون ریال از محل اعتبارات عمرانی به استان مرکزی اختصاص یافته است که 2 میلیارد و 400 میلیون ریال آن برای آبرسانی به مناطق عشایری استان بوده است.
رئیس سازمان امور عشایر کشور از اختصاص یک دستگاه تانکر آبرسانی و 2 دستگاه ماشین کمک دار به استان مرکزی در سال جاری خبر داد و گفت:انتظار است که از محل اعتبارات استانی نیز مشارکت موثری برای تامین نیازهای جمعیت عشایری باشد. 
استاندار مرکزی نیز در این نشست گفت:330 هزار دام توسط جمعیت عشایری این استان نگهداری می شود و یک ششم دام های این استان در اختیار 771 خانوار عشایری قرار دارد.
سید«علی آقازاده»افزود:این مهم ظرفیت مناسبی در راستای تولید شیر و گوشت برای استان مرکزی است و می طلبد که حمایت های لازم در این خصوص انجام شود.
وی توضیح داد:قرارداد آبرسانی به 14 روستای شهرستان زرندیه با مشارکت استانداری، سازمان امور عشایری و بنیاد برکت در سال 95 منعقد شده و با در راستای آن 85 کیلومتر آبرسانی و با اعتباری بالغ بر 100 میلیارد ریال برای بهره مندی این روستاها از آب آشامیدنی سالم در دست انجام است.
استاندار مرکزی گفت:در این قرارداد سهم نتمین اعتبار توسط سازمان امور عشایری کشور 20 میلیارد ریال، بنیاد برکت 20 میلیارد ریال و استانداری مرکزی نیز 20 میلیارد ریال بوده است که سازمان امور عشایری به 100 درصد تعهدات خود عمل کرده و60 درصد تعهدات بنیاد برکت عملی شده اما، سهم استان باقی مانده است.
آقازاده افزود:امید است سهم استان مرکزی نیز در آینده نزدیک برای برخورداری این روستاها از آب آشامیدنی عملیاتی شود.
مدیر امور عشایر استان مرکزی نیز در این نشست گفت:جامعه عشایری استان مرکزی متشکل از پنج هزار نفر در قالب 771 خانوار است که عمده آن در شهرستان های ساوه، زرندیه، خمین و دلیجان سکونت دارند و 330 هزار واحد دامی استان در اختیار آنان است.
«علی اکبر منصوری»افزود:90 درصد جمعیت عشایری این استان در شهرستان های ساوه و زرندیه سکونت دارند.
وی ادامه داد:پنج هزار تن گوشت، 2 هزار و 400 تن شیر، 620 متر مربع صنایع دستی، 10 هزار تن تولیدات باغی و 11 هزار تن تولیدات زراعی توسط جمعیت عشایری استان مرکزی تولید می شود.
مدیر امور عشایر استان مرکزی خاطر نشان کرد:35 هزار و 670 میلیون ریال اعتبار در سال جاری به امور عشایری استان اختصاص یافته است.
فرماندار شهرستان ساوه نیز در این نشست گفت:با اقدام های انجام شده اکنون کودک بازمانده از تحصیل در مناطق عشایری این شهرستان وجود ندارد.
«محمد بهاروند»افزود:با حضور نیروی انتظامی و دستگاه های قضایی در منطقه مشکل امنیتی در زمینه نگهداری و دامپروری دام در مناطق عشایری شهرستان ساوه وجود ندرد و محصولات تولیدی این مناطق به میزان حجم محصولات مناطق روستایی این شهرستان است.
استان مرکزی با وجود صنعتی بودن در زمره 10 استان نخست کشور در بخش کشاورزی است. 
670 هزار هکتار زمین باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد. 
استان مرکزی با تولید حدود 54 هزار تن گوشت سفید، 53 هزار تن تولید گوشت قرمز، 320 هزار تن شیر، حدود 41 هزار تن تولید تخم مرغ از جایگاه ویژه ای در تولیدهای بخش کشاورزی و دامداری کشور برخوردار است.